Nazare: România îşi menţine obiectivul de a atinge în 2026 un deficit de 6,2%

Alexandru Nazare
Ministrul interimar al finanţelor a fost prezent la o conferinţă macroeconomică organizată de J.P. Morgan la Viena.
România îşi menţine obiectivul de a atinge în 2026 un deficit de 6,2% şi de a continua reformele de consolidare fiscală, în pofida situaţiei politice din ţară, a transmis ministrul interimar al finanţelor, Alexandru Nazare investitorilor internaţionali şi reprezentanţilor agenţiilor de rating.
El a vorbit la Viena, în cadrul unei conferinţe de profil organizate de J.P. Morgan, unde a precizat că veniturile bugetare au crescut semnificativ, inclusiv cele din TVA şi contribuţii sociale, iar investiţiile finanţate din fonduri europene şi prin PNRR au fost accelerate.
Ministrul a subliniat că deficitul bugetar a scăzut la 1,17% din PIB după primele patru luni ale anului, faţă de 2,92% în aceeaşi perioadă din 2025, ceea ce arată că ţinta de deficit pentru finalul anului este realistă.
Citește și:
- 14:33 - Petrișor Peiu: „Cel mai probabil, Tomac nu va primi votul pentru învestirea guvernului”. Senatorul AUR avertizează că România cheltuie cu 60% mai mult pe dobânzi decât pe educație
- 14:24 - Eugen Tomac, mesaj de ultim moment după o nouă rundă de negocieri: ”Sunt pregătit să fac compromisuri”
- 13:04 - Proiectul AUR privind accesul liber la meciurile echipelor naționale de handbal, adoptat de Camera Deputaților
- 12:56 - Omul lui Bolojan cere alegeri anticipate: „Fiecare partid să vină în fața românilor cu cei mai buni oameni pe listă”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din AUR și pe Google News














