Românii pierd 900 de lei din salariul mediu din cauza inflației. Noile date, cum s-a modificat valoarea banilor în ultimii doi ani

Inflație în România
Scris deRealitatea din AUR
Publicat14 mai 2026, 18:07
Sursărealitatea.net
Românii pierd aproximativ 900 de lei din salariul mediu din cauza inflației ridicate potrivit ultimelor date. În ultimii doi anis-a înregistrat o creștere generală a prețurilor cu 14,8%.
Citește și
- 14:44AUR propune reducerea impozitului pe dividende de la 16% la 8% pentru sprijinirea antreprenorilor români
- 14:38Gheorghe Piperea (europarlamentar AUR/ECR): „După ani de guvernare prin crize și împrumuturi, guvernul Bolojan continuă să pună povara dezechilibrelor bugetare pe umerii românilor”
- 14:31Marius Budăi acuză PNL și USR că au împins România în blocaj politic și vorbește despre „dosarul iresponsabilității”
- 14:29Cristoiu acuză: anticipatele ar fi diversiunea lui Bolojan ca să rămână la putere „în vecii vecilor”
Distribuie articolul
Urmărește știrile Realitatea din AUR și pe Google News

























