România, în picaj economic. Dragoș Pîslaru: Prioritatea este implicarea în reconstrucția Ucrainei

Dragoș Pîslaru
Dragoș Pîslaru, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, trimis la Washington, la întâlnirile cu Banca Mondială, a declarat că principalul proiect al țării noastre este cel de a ajuta la reconstrucția Ucrainei! Declarațiile vin după ce ultimul raport al Fondului Monetar Internațional, dar și rezultatele inflației de ieri de aproape 10%, arată că situația din România este una extrem de gravă.
„În mod evident ne uităm și la contractele în derulare, la lucrurile pe care le putem face.
Un element care s-a adăugat acum în lista colaborării cu Banca fiind EastInvest și programul Bridge, pe care îl avem cu Banca Mondială de pregătire a regiunilor de la frontiera estică pentru reconstrucția Ucrainei - o temă foarte importantă pentru România, cu un potențial mare de dezvoltare economică. Deci acesta este primul obiectiv în relația cu Banca Mondială”, a declarat Pîslaru.
Citește și:
- 20:57 - Explicația surprinzătoare a Maiei Sandu după decretul pentru Traian Băsescu: „Nu puteam face asta mai devreme”
- 14:48 - Trimisul administrației Trump: „Granițele deschise și cenzura împing Europa spre declin”
- 14:30 - Nick Adams: „Îmi doresc ca românii să se îndrăgostească de America cunoscând-o direct, așa cum și eu m-am îndrăgostit de țara și de poporul dumneavoastră”
- 14:26 - George Simion: „Un continent care nu își poate apăra granițele, economia și identitatea nu va rămâne o putere globală”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din AUR și pe Google News














