JURNALIST SPANIOL, DECLARAȚIE EXPLOZIVĂ: „GEORGE SIMION VA CÂȘTIGA ALEGERILE PREZIDENȚIALE!” – EXCLUSIV REALITATEA PLUS

JURNALIST SPANIOL, DECLARAȚIE EXPLOZIVĂ: „GEORGE SIMION VA CÂȘTIGA ALEGERILE PREZIDENȚIALE!” – EXCLUSIV REALITATEA PLUS
Sergio Velasco, un jurnalist și analist politic din Spania, a transmis un mesaj categoric din București: George Simion are toate șansele să devină viitorul președinte al României.
Sergio Velasco, un jurnalist și analist politic din Spania, a transmis un mesaj categoric din București: George Simion are toate șansele să devină viitorul președinte al României.
Prezent în Capitală pentru primul tur al alegerilor prezidențiale, jurnalistul spaniol Sergio Velasco a declarat în exclusivitate pentru Realitatea PLUS că victoria liderului suveraniștilor este „clară și inevitabilă”.
„Este clar că George Simion va câștiga alegerile prezidențiale. Am fost aici, în București, pentru primul tur. A avut un sprijin incredibil din diaspora, a câștigat cu un procentaj uriaș”, a spus Velasco.
Potrivit acestuia, Simion beneficiază de o susținere internațională consistentă din partea liderilor politici conservatori din Europa. „Are sprijinul Giorgiei Meloni, al lui Santiago Abascal – liderul partidului VOX din Spania și președintele grupului Patrioților din Parlamentul European. Mai are sprijinul Ligii (Lega) din Italia și al partidului Chega din Portugalia. Sprijinul internațional este uriaș”, a transmis Velasco.
Analistul politic spaniol a făcut o paralelă cu o confruntare politică anterioară, între Georgescu și Lasconi, susținând că rezultatul va fi similar, în favoarea candidatului susținut de mișcarea conservatoare.
„George Simion a făcut o treabă incredibilă. L-a susținut pe Georgescu încă de la început. Victoria lui George nu este doar a lui sau a noastră, este și o victorie pentru Călin Georgescu, pentru mișcarea conservatoare și pentru toți românii care vor schimbare”, a mai declarat Sergio Velasco pentru Realitatea PLUS.
Citește și:
- 17:41 - Crin Antonescu îi ia apărarea lui Nicușor Dan: „Nu-l alegi președinte pe unul ca să-l subestimezi. A avut curajul să piuie”
- 17:37 - Bolojan fuge din nou de jurnaliști și se enervează când i se pun întrebări incomode – VIDEO
- 15:39 - Guvernul recunoaște oficial că România poate pierde bani din PNRR- ANALIZĂ
- 11:30 - PSD, PNL și USR au căzut de acord pe noua lege a salarizării. Anunț de la Cotroceni: Salariile nu vor scădea!
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din AUR și pe Google News














