Traian Băsescu, avertisment grav: „Iranul se apropie de obținerea bombei nucleare!”

Traian Băsescu, avertisment grav: „Iranul se apropie de obținerea bombei nucleare!”
Fostul președinte Traian Băsescu a făcut o analiză fără precedent după escaladarea războiului din Orientul Mijlociu. „Nu mai există variantă de dat înapoi, indiferent care sunt costurile economice”, crede Băsescu, conform Realitatea PLUS.
Potrivit fostului șef al statului, operațiunile în curs urmăresc două obiective majore, și anume: schimbarea regimului iranian și neutralizarea completă a programului nuclear militar. Totodată, Traian Băsescu spune că atingerea obiectivelor militare împotriva Iranului este esențială pentru securitatea regională și globală și avertizează că Teheranul se apropie periculos de obținerea bombei nucleare.
Fostul președinte consideră că succesul operațiunii din Iran depinde și de implicarea aliaților occidentali, în special a principalelor puteri militare din Europa. Iar referitor la atacul cu drone din Cipru, Băsescu a explicat că țintele reale sunt bazele americane.
Citește și:
- 17:12 - Trei petroliere uriașe au rupt blocada și au reușit să treacă prin strâmtoarea Ormuz
- 16:25 - Viktor Orban, primul interviu după înfrângerea în alegeri. „Am simțit durerea, golul ei”
- 18:09 - Gheorghe Piperea, despre ajutorul financiar oferit Ucrainei: „România va plăti dobânzile, Ucraina nu”
- 18:04 - Dan Dungaciu (prim-vicepreședinte AUR): „Instituțiile românești nu pricep că trebuie modificată paradigma de abordare a relației cu Ungaria”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din AUR și pe Google News











