ÎNCEPUTUL DE AN ȘCOLAR S-AR PUTEA AMÂNA. PROFESORII ANUNȚĂ PROTESTE URIAȘE

ÎNCEPUTUL DE AN ȘCOLAR S-AR PUTEA AMÂNA. PROFESORII ANUNȚĂ PROTESTE URIAȘE
Val de proteste după măsurile dure impuse de guvernul Bolojan
Val de proteste după măsurile dure impuse de guvernul Bolojan. Revolta crește de la o zi la alta, iar unii bugetari se pregătesc inclusiv de grevă generală.
Și dascălii anunța că vor ieși zilnic în stradă până la începerea anului școlar, și că în septembrie vor susține un miting cu peste 30.000 de profesori.
Educația, aproape de colaps
De săptămâna viitoare, dascălii vor ieși în fiecare săptămână în stradă, iar dacă lucrurile nu se vor schimba se va ajunge la grevă generală. Peste 30.000 de dascăli vor ieși în stradă să protesteze împotriva măsurilor guvernului Bolojan.
Sunt nemulțumiți și de creșterea prețurilor, dar și de creșterea normei de învățământ care ar fi de la 18 cât este acum, cu 2 ore în plus, la 20, ceea ce ar depăși norma europeană, dar și aglomerarea claselor. Acest lucru ar duce la un nivel scăzut de învățământ, la degradarea sistemului.
Dacă lucrurile nu se vor schimba, profesorii spun că vor ieși în stradă, iar dacă până la urmă nu se vor lua măsuri și nu va fi o reformă corectă se va ajunge la grevă generală începând cu 8 septembrie, începutul anului școlar.
Citește și:
- 19:35 - Ministrul Sănătății, după moartea la școală a adolescentului din Bacău: „Nu apăr pe nimeni. Posibile greșeli, dacă s-a greșit vor fi sancțiuni”
- 18:47 - Scandal uriaș la AJVPS Vâlcea. Acuzații de abuzuri, intimidări, braconaj, sclavagism și afaceri cu hrana animalelor - DOCUMENTE
- 14:52 - Ninel Peia acuză un „jaf național” în scandalul în care sunt implicați frații Micula
- 11:35 - Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR: „Mini-reactoarele nucleare de la Doicești, prilej de etalare a neputinței și neștiinței”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din AUR și pe Google News














