AUR Bucureşti: „Bucureștiul este blocat de războiul din coaliție. Capitala nu poate fi ținută ostatică pentru funcții”

AUR Bucureşti: „Bucureștiul este blocat de războiul din coaliție. Capitala nu poate fi ținută ostatică pentru funcții”
Reprezentanţii AUR Bucureşti au arătat, în cadrul unei conferinţe de presă organizată în faţa Primăriei Capitalei, faptul că Bucureștiul este astăzi paralizat de conflictele din interiorul coaliției PSD-PNL-USR. Potrivit acestora, ce se întâmplă la nivel național se reproduce fidel în Consiliul General: tabere care se luptă pentru influență, pentru controlul instituțiilor și pentru accesul la resursele financiare ale orașului.
„Ceea ce se întâmplă la nivelul Coaliției de Guvernare se reflectă în mic la nivelul Bucureștiului”, a explicat senatorul AUR Bucureşti, Petrișor Peiu, în cadrul conferinței de presă.
„Există o dispută foarte mare între cele două tabere din Coaliția de Guvernare, iar această dispută a blocat Bucureștiul și afectează interesele tuturor cetățenilor.”
Două dintre ultimele trei ședințe ale Consiliului General au fost marcate de lipsa cvorumului. În timp ce bucureștenii așteaptă soluții, administrația Capitalei este ținută în șah de negocieri pentru funcții și control politic.
„Asistăm la un blocaj strict generat de o negociere pentru resursele economice ale Capitalei, pentru accesul la funcții de conducere și pentru controlul instituțiilor publice din subordinea Consiliului General”, a punctat deputatul Mihai Enache, coordonatorul AUR Bucureşti.
„Noi suntem aleși de bucureșteni să acționăm în interesul lor și pentru dezvoltarea orașului.”
AUR a lansat un apel public către primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, și către toate grupurile politice pentru revenirea la normalitate administrativă. Prima cerință este revocarea Notei de Serviciu nr. 10/20.02.2026, prin care accesul consilierilor la informații publice a fost condiționat.
„Nu putem vorbi despre transparență dacă primarul condiționează accesul consilierilor generali la informații solicitate în virtutea mandatului primit de la bucureșteni”, a fost mesajul reprezentanţii AUR Bucureşti.
O altă solicitare vizează transparentizarea transferurilor și detașărilor dintre Primăria Sectorului 6 și Primăria Municipiului București. „Nu putem vorbi de reformă în administrația Bucureștiului dacă în câteva săptămâni, fără să știe nimeni, zeci de oameni au venit de la Primăria Sectorului 6 la Primăria Generală”, a spus coordonatorul AUR Bucureşti, Mihai Enache.
Potrivit acestuia, Parcul IOR rămâne o rană deschisă pentru Capitală. „Au dispărut sute de copaci, a dispărut vegetație. Singura soluție este să expropriem acel teren pentru a securiza spațiul verde și pentru a reîntregi parcul”, a mai arătat Mihai Enache, solicitând demararea imediată a procedurilor pentru cele 12 hectare retrocedate.
Situația persoanelor adulte cu handicap este descrisă drept o nedreptate gravă de către liderul deputaţilor AUR. „Nu au mai primit banii de aproximativ doi ani. Este o nedreptate, este un furt din dreptul celor mai amărâți dintre noi”, a precizat Mihai Enache. Acesta a punctat că AUR cere asumarea prin hotărâre de Consiliu General a plății integrale a acestor drepturi în termen de 15 zile de la adoptarea bugetului pe 2026.
În paralel, AUR solicită transparentizarea contractelor de asistență juridică. „Direcția juridică din Primăria Municipiului București are 78 de angajați, dar se derulează foarte multe contracte de asistență juridică. Căutăm bani, ne plângem că orașul nu este finanțat corespunzător, dar scurgem bani către case de avocatură”, a conchis Mihai Enache.
Consilierul general Ștefan Oprea a subliniat poziția constantă a AUR în Consiliu General al Municipiului Bucureşti: „Nu am votat niciodată alături de vreun partid din oficiu. Am votat proiectele care au fost în beneficiul cetățenilor și am respins proiectele care reprezentau jocuri de partid.” El a amintit că numeroase inițiative AUR, inclusiv cele privind sprijinirea persoanelor cu handicap sau proiectele de prevenție medicală, au fost respinse strict din considerente politice.
„Problema Bucureștiului este că de cinci ani a devenit o scenă de luptă între partidele politice”, a spus liderul consilierilor generali AUR din CGMB, Ştefan Oprea, în cadrul conferinței, precizând că această realitate este resimțită zilnic de cetățeni.
AUR își reafirmă disponibilitatea de a participa la orice ședință convocată și de a vota în acord cu mandatul primit de la bucureșteni, dar nu va legitima negocieri pentru funcții și împărțirea resurselor.
Capitala nu este monedă de schimb pentru coaliții aflate în conflict. Bucureștiul are nevoie de administrație, de transparență și de decizii în interes public. AUR rămâne singura forță politică dispusă să pună interesul bucureștenilor deasupra jocurilor de culise.
MATERIAL PUBLICITAR POLITIC PARTIDUL ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMANILOR (AUR).
Notificare privind transparența la https://www.realitatea.net/notificare-transparenta-publicitate-politica-2026
Citește și:
- 15:36 - Hubert Thuma îl provoacă direct pe Bolojan și îl somează să clarifice poziția față de Ilfov
- 17:04 - Reziștii ahtiați după tăieri încep userizarea bugetului. Se bat cu pumnii în piept că românii vor tăieri și demiteri
- 16:50 - AUR București: „Primarul Ciucu blochează tot: proiecte, ședințe, informații către consilierii generali”
- 13:17 - Deputat AUR: „Sunt convins că TVA va crește la 24%!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din AUR și pe Google News











